ייעוץ משכנתאות - המשכנתא שלי

ייעוץ משכנתאות

איך בוחרים יועץ עבור ייעוץ משכנתא? על מה ניתן לשים דגש ואילו מאפיינים יכולים לבלוט בחיפוש?

הידע הבסיסי המתבקש מטעם יועצי משכנתאות הוא כמובן היכרות עם מושגים בתחום, תהליכי משכנתא, תהליכים בעולם הכלכלה והמימון – ואם יש ידע מקצועי, ואולי אפילו הסמכות כמו תארים בכלכלה ומימון, השתלמויות והסמכות של שלל ארגונים כמו איגוד יועצי המשכנתאות ואפילו השכלה שאיננה פורמלית בהכרח כמו אי אילו קורסים לייעוץ משכנתאות – זה כבר יכול להראות על תבניות מאורגנות של מידע שנחשף אליהן בעברו.

ייעוץ משכנתאות – מי יכול לייעץ?

אם אנחנו חושבים שיש ערך לקבל במסגרת ייעוץ משכנתאות, אנחנו יכולים להתחיל ולתהות מי יכול להעניק ולמסגר אותו. האם מדובר על יועץ משכנתא? ואם כן, איזה מהם יכול להתאים? השאלה יכולה להיות מעניינת במיוחד שכן אין חוק שמסדיר זאת. אין מבחני הסמכה או תעודה רשמית מטעם מדינת ישראל. או כזו המוכרת, למיטב ידיעתנו, על ידי מדינת ישראל. על כן, זו באמץ בחירה אישית שיכולה להתבסס הן על כימיה אישית והן על התאמה מקצועית.

ייעוץ משכנתאות – ההמלצות

ראשית, ניתן להתחיל את "החיפוש", שלא נאמר "המצוד" אחר יועץ המשכנתא המתאים כדרך מבט בהמלצות. לפי סטטיסטיקות מסוימות שניתן למצוא ברחבי האינטרנט – יש לא מעט אנשים שמסתמכים על המלצות מטעם מעגלים קרובים ואפילו רחוקים (ואפילו לא מוכרים, כמו ביקורת באינטרנט) כדי לבסס החלטה או להחליט לבדוק כיוון של נותן שירות/מוצר ספציפי. ההמלצות יכולות להיות כדרך פורטל אינטרנטי שכמו מדרג בעלי מקצוע, ויכולות להיות גם כדרך אנשים בשר ודם שאמרו לנו שהייתה להם חוויה כזו או אחרת עם יועץ משכנתא. ההמלצות יכולות להיות אלו שהובילו אותנו ליועץ ספציפי, למטרת ייעוץ משכנתא, והן יכולות להיות אלו שאולי נרצה לקבל לאחר שכבר מצאנו יועץ שכזה.

כך או כך, המלצה יכולה לספר לנו איך מתרחש התהליך ומה הוא מדבר מבחינה חווייתית. כמו גם, על פירות התהליך, חווית השירות, ואספקטים שונים בתהליך הליווי. שכן ייעוץ משכנתא הוא לא ייעוץ נקודתי, אלא ליווי לטווח ארוך על כן אפשר שיהיו כמה וכמה מפגשים עם היועץ.

ייעוץ משכנתאות – הידע המקצועי

כפי שציינו, למיטב הבנתנו והכרתנו אין תעודות שמדינת ישראל מכירה בהן, ללימודי ייעוץ משכנתא, ועל כן הידע לא בהכרח מוסדר בחוק. המשמעות היא שלכל יועץ יכולה להיות השכלה משלו. זה לא אומר שאין איזשהו קו משותף, שכן מדובר בענף שכן מוסדר ועל כן ישנן תבניות ידע קיימות. אלא שבאופן טבעי יהיו יועצים שלמדו פה, יועצים שלמדו שם – ועל כן אפשר שיהיו להם אסכולות ידע שונות. אי לכך ובהתאם לזאת, כל אסכולת ידע יכולה להביא ידע מקצועי אחר לשולחן. אולי יהיו יועצים שהם יותר טובים בהכנת תמהיל אישי, אולי כאלה שהם יותר טובים בהשגת ריביות נמוכות, כאלה שמתמחים בתכנון פיננסי וכאלה שבכלל מתמחים ביצירת קשר אישי, אכפתי וחם עם הלקוח. על כן הידע המקצועי יכול להיות מגוון, ובעל דגש – לא בהכרח בגלל האסכולות השונות אלא כי כל יועץ הוא בן אנוש ומתעניין כמו גם מתמחה בדברים אחרים.

ייעוץ משכנתאות – הניסיון האישי

ועד כמה שידע מקצועי יכול להיות בעל ערך במסגרת ייעוץ משכנתא, שכן היועץ בסך הכל אכן מייעץ משהו – דבר חשוב (לדעתנו) הרבה יותר הוא הניסיון. הסיבה שלדעתנו הניסיון חשוב, היא כי ייעוץ הוא היכולת ללמד את הלקוח "איך לחשוב", לא "מה לחשוב". יש הבנה של סדרי עדיפויות, של דגשים, ניואנסים ותהליכים שיש להשלים כדי להגיע למטרה. זו לא הבנה שטחית וארעית, אלא הבנה שנבנתה מתוך מפגש עם המציאות והבנה איך דברים עובדים כשעושים אותם "לפי הספר", וכשלא עושים אותם לפי הספר.

כך שזה נפלא אם ליועץ יש השכלה קודמת – כמו הבנה ואף ניסיון בשוק ההון, בביטוח, בכלכלת המשפחה ובשלל עולמות פיננסיים – ועם זאת, הדבר החשוב הוא כנראה הבנה וניסיון בעולם המשכנתא, כי זה המרחב שהוא פועל בו. ובמקרים מסוימים, על היועץ להחזיק בהתמחות מיוחדת. באם מדובר על "משכנתא מיוחדת", כמו משכנתא לתושבי חוץ, משכנתא הפוכה, משכנתא לבניה עצמית, משכנתא למי שקיבל סירב וכיוצא בזה. שכן אם יש תנאים מיוחדים, סביר שעל היועץ להבין איך לנווט גם בהם כדי לייעץ. ניתן לבדוק ניסיון קיים עקב תשאול על וותק בתחום המשכנתאות, אופי עיסוק בתחום, מספר והיקף תיקי המשכנתא שלקח עד כה ועובד איתם בימים אלו. וכמובן, לבדוק את ניסיונם של לקוחות קודמים כדרך ההמלצות שציינו קודם.

אם החלטתם לנסוע לחו"ל יתכן ואתם זקוקים לביטוח נסיעות במיוחד בתקופה זו של הקרונה וכל המגיפה שיש בעולם! פספורט קארד מיי אדוויס מאפשרים לכם רכישה מהירה וכיסוי ביטוחי מלא לנסיעות לחו"ל.

https://www.advice-ins.net/%D7%A4%D7%A1%D7%A4%D7%95%D7%A8%D7%98%D7%9B%D7%90%D7%A8%D7%93-%D7%A4%D7%A1%D7%A4%D7%95%D7%A8%D7%98%D7%A7%D7%90%D7%A8%D7%93/

אנחנו כאן עבורכם